Metoda 1 - Přijímání kreativity
15. 5. 2015
První krok: Najdi jiskru
- Zahraj si "Velkou krádež poezie." Shromáždi si knihy poezie různých autorů nebo si vytiskni 10 až 15 náhodných básní z internetu. Soustřeďte se na řádek, který vás zaujme na první pohled, bývá tím nejlepším. Udělejte to tak u všech vybraných básní. Napište všechny tyto řádky na list papírů a snažte se je uspořádat do souvislé básně. Mít tolik kousků zcela odlišné poezie vedle sebe vám může pomoci udělat si představu o vaší vlastní básní a darovát vám tím vaši poetickou jiskru.
- Následně apište všechna slova a fráze, které vám přijdou na mysl, když myslíte na představu o vaší básni. Všechny své myšlenky dejte do slov!
- Možná to může znít složitě, ale nebojte se vyjádřit na papír vaše pocity. Emoce jsou to, co básně tvoří, a pokud o svých pocitech lžete, čtenáři to mohou snadno vycítit. Zapište je tak rychle, jak je jen možné a když jste hotovi, projděte si seznam napsaných slov a hledejte spojení a nějaké položky, které ve vás rozproudí vaši tvůrčí šťávu.
- Zkuste, aby vše odpovídalo konkrétnímu scéně, o které chcete psát. Například pokud chcete psát o přírodě, navštivte park nebo lesík ve vašem okolí. Přírodní scenérie vám může dát inspiraci na několik řádků, i když to třeba nebude dokonalé.
Druhý krok: Čti a naslouchej poezii
Nechte se inspirovat díly obdivovaných autorů. Důkladně prozkoumejte širokou škálu děl. Od básní, které jsou považovány za klasiku až k populární poezii. Jakmile se setkáte s více druhy poezie, zjistíte, že vaše estetika se začíná tvarovat.
- Chcete-li protrénovat své ucho, zúčastněte se nějakého čtení poezie. Je to ohromně inspirující. (Moc se jich neodehrává, každopádně pak stojí za to. Duše pisálka už se jednou něco podobného pokoušela zorganizovat, ale bohužel to příliš nevyšlo, snad se příště přidáte?)
- Najděte si text nějaké z vašich oblíbených písní a čtěte je jako básně. Možná vás překvapí, jak to zní napsané jinak, než zpívané. (Tip: Opravdu nádhernou poezii má ve svých textech například Tomáš Klus.)
Třetí krok: Rozmyslete si, co chcete vaší básní vyjádřit
Možná chcete svou básní vyznat lásku svému chlapci či dívce, možná připomenout nějakou tragickou událost, nebo možná chcete jen dostat za svou báseň jedničku z češtiny. Přemýšlejte o tom, proč báseň píšete a pro jaké publikum je určena. Pak pokračujte v psaní podle toho.
Čtvrtý krok: Rozhodněte se, jaký druh poezie vám vyhovuje
Existuje mnoho různých druhů poezie. Jednoduché rýmovačky, sonety, balady, pásma, haiku... seznam by mohl pokračovat dál a dál.
- Můžete se také rozhodnout, že zcela opustíte všechna pravidla a napíšete báseň ve volném verši. I když tato volba nemusí být vždy tak zřejmá, jako u příkladů druhů výše, má ji v oblibě mnoho básníků a pokud se vám pokus o pěkný volný verš vydaří, báseň může být překrásná. Ostatně, nejlepší forma pro vaší báseň se většinou projeví v průběhu psaní.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář